مراحل و شرایط دریافت ویزای ایران

اتباع کشورهای خارجی برای ورود به ایران نیاز به دریافت ویزا دارند. یک شخص ایرانی باید به عنوان میزبان مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا را تکمیل کند و به آژانس‌ها و یا وزارت امور خارجه ارائه دهد. پروسه اخذ ویزای توریستی از زمان ثبت درخواست تا اعلام جواب 5 روز کاری طول می‌کشد. جواب ویزا (کد رفرنس) در قالب یک فایل PDF برای میزبان و مهمان ارسال می‌شود. مهمان با پرینت این فایل به محل اخذ ویزای خود، که از قبل تعیین کرده است، مراجعه کرده و ویزای خود را دریافت می‌کند.

انواع ویزای ایران:

 • توریستی
 • تجاری
 • اقوام
 • کار
 • درمانی
 • زیارتی

+ ویزای توریستی ایران

ویزای توریستی ایران شامل افرادی می‌شود که با هدف گردشگری به ایران سفر می‌کنند. ثبت این نوع ویزا تنها از طریق آژانس‌ها صورت می‌گیرد. برای درخواست ویزای توریستی ایران، یک شخص ایرانی باید به عنوان میزبان معرفی شود، در صورتیکه مهمان خارجی میزبان ایرانی نداشته باشد، آژانس می تواند میزبان او شود، به شرط آنکه مهمان برنامه تور و یا رزرو هتل خود در ایران را به آژانس میزبان بسپارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی ایران

 1. فرم مشخصات میزبان که باید توسط میزبان ایرانی و به زبان فارسی تکمیل شود.
 2. فرم مشخصات مهمان که باید توسط مهمان خارجی و ترجیحا به زبان انگلیسی تکمیل شود.
 3. اسکن رنگی و شفاف از صفحه اول پاسپورت مهمان
 4. اسکن رنگی و شفاف از عکس پرسنلی مهمان
 5. اسکن کارت ملی میزبان
 6. واریز مبلغ 870,000 ریال هزینه اخذ ویزا به حساب آژانس

پس از تایید درخواست شما توسط هایپرشیا وجه درخواست ویزا (87,000 تومان) را به حساب‌ اعلام شده در ادامه واریز فرمایید.

نام بانک شماره حساب/شبا شماره کارت صاحب حساب
 بانک سامان  835-800-2239152-1
IR03-0560-0835-8000-2239-1520-01
 6219-8610-2214-2599  رامتین علیپور صابر

فرم دعوتنامه ویزای ایران برای مشخصات میزبان

فرم دعوتنامه ویزای ایران برای مشخصات مهمان (توریست)


+ ویزای تجاری ایران

ویزای تجاری شامل افرادی می‌شود با هدف تجارت و همکاری با شرکت‌ها به ایران سفر می‌کنند. یک شرکت ثبت شده در ایران باید به عنوان میزبان معرفی شود. در این نوع ویزا آژانس‌ها به عنوان اپراتور عمل می‌کنند. شرکت‌ها به علت ذیق وقت و نداشتن تجربه کافی در ثبت درخواست ویزا، این وظیفه را به آژانس‌ها محول می‌کنند. یک حساب کاربری یا پنل در سایت وزارت امور خارجه برای شرکت ایجاد شده و درخواست‌ها از آن طریق ثبت می‌شوند.

ویزای تجاری ایران دو نوع است. ویزای یک بار ورود و ویزای چندبار ورود یا کثیرالمسافره( ویزای چندبار ورود شامل کسانی می‌شود که حداقل سه بار در طول یک سال گذشته به ایران سفر کردهاند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تجاری ایران

 • فرم مشخصات میزبان که شامل اطلاعات مدیرعامل و شرکت می‌باشد و باید توسط مدیرعامل و یا رابط و تکمیل شود.
 • فرم مشخصات مهمان که باید توسط مهمان خارجی تکمیل شود.
 • اسکن رنگی و شفاف از صفحه اول پاسپورت مهمان
 • اسکن رنگی و شفاف از عکس پرسنلی مهمان
 • اسکن آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت
 • نامه درخواست در سربرگ شرکت خطاب به وزارت امور خارجه و ذکر علت دعوت مهمان که باید توسط مدیرعامل مهر و امضا شود.
 • اسکن کارت ملی مدیر عامل
 • واریز مبلغ 1,100,000 ریال هزینه اخذ ویزا به حساب آژانس
 • معرفی یک نفر رابط که امین شرکت و مدیرعامل باشد.

برای مشاهده فرم مشخصات میزبان اینجا کلیک کنید

برای مشاهده فرم مشخصات مهمان اینجا کلیک کنید


+ ویزای مولتی ایران (کثیرالمسافره)

دریافت ویزای مولتی یا ویزای کثیرالمسافره ایران فقط برای افرادی که به صورت کاری به ایران سفر می‌کنند، امکان‌پذیر است. این ویزا با توجه به تعدد سفرهای فرد در سال گذشته با اعتبارهای متفاوتی صادر می‌شود. اعتبار ویزای مولتی یا ویزای کثیرالمسافرت ایران بسته به کشور تبعه خارجی و تعداد سفرهای انجام شده در سال قبل از درخواست ویزای مولتی، معمولا بین سه ماه، شش ماه یا یک سال متغییر است. این ویزا از چند جهت مزیت دارد. صرفه‌جویی در زمان و هزینه برای دریافت ویزا در دفعات متعدد از مزایای این ویزا می‌باشد. همچنین با داشتن این ویزا نگرانی از مشکلات عدم دریافت ویزا از میان خواهد رفت.

حداقل تعداد سفرهای قبلی فرد که جهت دریافت ویزای مولتی مورد نیاز است:

ویزای مولتی 3 ماهه: حداقل 3 بار سفر با ویزای تجاری در سال گذشته

ویزای مولتی 6 ماهه: حداقل 2 بار ویزای مولتی 3 ماهه در سال گذشته

ویزای مولتی یکساله: حداقل 2 بار ویزای مولتی 6 ماهه در سال گذشته

پس از تکمیل مدارک و ثبت درخواست از پنل وزارت امور خارجه و دریافت کدرفرنس از وزارت خارجه، سایر مدارک اعم از نامه درخواست، روزنامه رسمی، پرینت صفحه اول پاسپورت و همچنین پرینت ویزاهای ورود مهمان در سال گذشته به صورت حضوری مورد بررسی معاونت اداره گذرنامه و روادید قرار می‎گیرد و در صورت موافقت و صلاح‌دید ایشان پس از چند روز کد رفرنس ویزای مولتی برای مهمان صادر می شود، که جهت دریافت ویزای مولتی خود باید با به همراه داشتن این شماره رفرنس به نزدیکترین کنسولگری در محل اقامتشان مراجعه و ویزای خود را دریافت نمایند.

به طور کلی باید به این موضوع توجه کرد که تصمیم‌گیری در رابطه با درخواست ویزای مولتی بر اساس نظر معاونت محترم اداره گذرنامه و روادید و با بررسی مدارکی که توضیح داده شد انجام می‌شود و این امکان وجود دارد که حتی با تکمیل بودن تمامی مدارکی که در سطور بالا ذکر شد، بنا به صلاح‌دید ایشان با درخواست ویزای کثیرالمسافرت شخص موافقت نگردد.

توجه: این نوع ویزا برای اتباع کشورهای آمریکا، کانادا، انگلستان صادر نمی‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مولتی ایران

علاوه بر مدارک لازم برای ویزای تجاری، موارد زیر برای ویزای مولتی لازم می‌باشد:

 • عکس از ویزاهای یک سال گذشته

 • واریز مبلغ 2,490,000 ریال هزینه اخذ ویزا به حساب آژانس

برای مشاهده فرم میزبان اینجا کلیک کنید

برای مشاهده فرم مشخصات مهمان اینجا کلیک کنید


+ ویزای ایران برای اتباع آمریکا، انگلستان و کانادا

قوانین دریافت ویزای ایران برای اتباع سه کشور آمریکا، انگلستان و کانادا متفاوت است. اتباع این کشورها اگر قصد بازدید و گردشگری دارند برای ورود به ایران باید برنامه تور مشخص و از پیش تعیین شده داشته باشند. یک برنامه تور برایشان چیده می‎‌شود، مکان‌هایی که قصد بازدید از آن‌ها را دارند به همراه هتل‌های محل اقامتشان (اتباع این کشورها فقط می‌توانند در هتل اقامت داشته باشند) در برنامه تور ذکر می‌شود. یک تور لیدر تمام مدت همراهی‌شان خواهد کرد.

برای دریافت ویزای شرکتی برای این اتباع نیازی به برنامه تور و تور لیدر نمی‌باشد.

پروسه اخذ ویزا از زمان ثبت درخواست تا اعلام جواب برای اتباع کانادا و انگلستان سه هفته کاری و برای اتباع آمریکا دو ماه طول می‌کشد.

 

+ ویزای اقوام

این نوع ویزا شامل مهمانانی می‌شود که اعضای خانواده‌شان در ایران زندگی می‌کنند و یا همسر ایرانی دارند. اقوام درجه یک آن‌ها می‌توانند با ارائه مدارک به وزارت امور خارجه و اثبات نسبتشان با مهمان، برایشان درخواست ویزای اقوام بدهند. پروسه اخذ ویزای اقوام از زمان ارائه مدارک تا اعلام جواب یک هفته طول می‌کشد.

اتباع خارجی که پدر ایرانی دارند و یا در ایران متولد شده‌اند ایرانی محسوب می‌شوند و برای ورود به ایران نیازی به دریافت ویزا ندارند، اما بعد از ورود به ایران باید برای خود شناسنامه ایرانی تهیه کنند.


محل اخذ ویزا

اتباع خارجی که قصد سفر به ایران را دارند می‌توانند یکی از سفارت‌ها و یا کنسولگری‌های ایران در سراسر جهان و یا یک از فرودگاه‌های ایران را جهت اخذ ویزا انتخاب کنند.

در این میان کشورهایی وجود دارند که امکان دریافت ویزای فرودگاهی ایران را ندارند. این کشورها شامل:  آمریکا، انگلستان، کانادا، عراق، کلمبیا، اردن، سومالی، افغانستان، پاکستان و بنگلادش می‌باشند.

اتباع بنگلادش و افغانستان خودشان باید برای دریافت ویزای ایران اقدام کنند. اگر کارت اقامت و یا پاسپورت کشور دیگری بجز کشور خودشان و کشورهای آمریکا، انگلستان وکانادا داشته باشند، آژانس‌ها می‌توانند برایشان درخواست ویزا را ثبت کنند.

حساسیت و بررسی بیشتری برای صدور ویزا برای اتباع کشورهای فقیر و حومه آفریقای جنوبی و یمن وجود دارد.